Законодавство

Переглядiв: 816

КП «Богодухіввода» на підставі листа Мінрегіону роз’яснює окремі нюанси комунальної реформи в Україні, введеної в дію з 1 травня 2019 року Законом № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».

Законом визначено нову класифікацію ж/к послуг, передбачено різні моделі договірних відносин, змінено підходи до формування тарифів та нарахування плати споживачам, запроваджено відповідальність за неналежне виконання договору як для виконавців комунальних послуг, так і для споживачів цих послуг.

Практична реалізація нововведень можлива за умови укладення нових договорів про надання комунальних послуг за правилами, визначеними Законом.

Прикінцевими положеннями Закону передбачено, що не пізніше 1 травня 2020 року співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов’язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електроенергії та природного газу), а виконавці комунальних послуг — укласти із такими співвласниками договори.

Якщо співвласники багатоквартирного будинку самостійно не оберуть одну з моделей організації договірних відносин, або не дійдуть згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником після 1 травня 2020 буде укладено індивідуальний договір про надання комунальної послуги з урахуванням особливостей, визначених частиною сьомою статті 14 Закону.

Рішення про вибір моделей організації договірних відносин приймається співвласниками кожного багатоквартирного будинку окремо, шляхом голосування та прийняття рішення не менш 50 % голосів співвласників будинку. Модель укладання договорів можливо вибирати для кожного багатоквартирного будинку за одним варіантом договорів. Щоб укласти колективний договір, треба встановити загальнобудинковий лічильник.

Закон передбачає моделі договірних відносин між споживачами та надавачами комунальних послуг:

договір з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
(з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем);

договір з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
(без обслуговування внутрішньобудинкових систем);

договір з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об’єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

договір з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

колективний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, які затвердив Кабмін. Договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

У перехідний період (з 1 травня 2019 й до моменту укладення нових договорів) договори про надання комунальних послуг, укладені до 1 травня 2019, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами.

Це стосується і Порядків формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затверджених постановою Кабміну від 01.06.2011 № 869 і Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315.

Тож до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг за вимогами і правилами Закону, нарахування плати за комунальні послуги здійснюватиметься відповідно до договорів, укладених до 1 травня 2019.

Споживачам дається час, починаючи з сьогоднішнього дня, щоб обрати індивідуальні чи колективні договори. Після прийняття рішення співвласниками житлового будинку, щодо вибору варіантів договорів, КП «Богодухіввода» готове проводити роботу з укладання вибраних договорів. З метою проведення роз’яснювальної роботи з мешканцями багатоквартирних будинків протягом 2019 року будуть проведені зустрічі на яких будуть надаватись  потрібні роз’яснення. Графік проведення зустрічей буде доведено окремо.

Якщо мешканці багатоповерхівки не домовилися щодо типу договору, виконавець укладає індивідуальний договір із кожним споживачем із уточненням, що співвласники самі організовують технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонт власним коштом.

Чинні на сьогоднішній день договори про отримання комунальних послуг продовжують діяти, доки не почнеться дія нових договорів, укладених відповідно до цього закону. Якщо строк дії договору припиняється протягом наступного року — вважається, що його було продовжено на тих самих умовах, поки не почне діяти новий.

ТИПОВИЙ ДОГОВІР
з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є 
самостійними об’єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення

ТИПОВИЙ ДОГОВІР    
з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення

ТИПОВИЙ ДОГОВІР
з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без обслуговування внутрішньобудинкових систем)

ТИПОВИЙ КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР
про надання послуг з централізованого водопостачання та
централізованого водовідведення

ТИПОВИЙ ДОГОВІР
з індивідуальним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
(з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем)