Сучасні реалії управління багатоквартирним будинком

Якщо у житловому будинку розташовано 3 чи більше квартир, він вважається багатоквартирним. Власники окремих квартир у багатоквартирних будинках є одночасно співвласниками спільного майна цих багатоквартирних будинків. Згідно ч.2 ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. За спільне майно кожен з власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку відповідає на рівні з іншими власниками квартир та нежитлових приміщень цього будинку.

Отже, кожен співвласник багатоквартирного будинку несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного й капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку.

1 травня 2020 року минає термін, який був визначений Законом України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII від 09.11.2017 р. для прийняття рішення співвласниками багатоквартирних будинків щодо обрання форми управління цими будинками.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» №417-VIII від 14.05.2015 р. управління багатоквартирним будинком здійснюється співвласниками, які мають можливість передати усі або частину функцій з управління управителю або всі функції – об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

Законодавством передбачена можливість управління будинком без створення юридичної особи (ОСББ) і така форма управління може бути рекомендована для малоквартирних будинків (3–5 квартир), де власники самостійно можуть утримувати свій будинок, власними силами забезпечуючи його та прибудинкову територію в належному стані відповідно до Правил благоустрою, що розроблені та діють на території Богодухівської міської ради. У разі такого варіанта управління співвласники  як споживачі комунальних послуг укладають договори на постачання комунальних послуг з їх постачальниками, які є природними монополістами у відповідних сферах (централізоване водопостачання та водовідведення, газо-, тепло-, електропостачання). Щодо утримання будинку, його поточного й капітального ремонтів, то в цьому разі співвласники самостійно вирішують це питання шляхом проведення зборів.

За рішенням співвласників управління багатоквартирним будинком може бути передано управителю.

Також співвласники багатоквартирного будинку можуть створити ОСББ – юридична особа, створена власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використання їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Таким чином, співвласники багатоквартирного будинку можуть обрати одну із трьох форм управління: своїми силами, шляхом створення ОСББ або через обраного управителя.

Отже, сьогодні створені всі умови для самостійного вибору співвласниками багатоквартирного будинку форми управління майном, що знаходиться у спільній власності.

Окрім вищезазначеного, звертаємо увагу власників квартир, що з 1 травня 2020 р. КП «Богодухівжитло» не зможе надавати послуги з утримання будинку та прибудинкової території (а саме: освітлення місць загального користування, прибирання прибудинкової території, дератизація підвалів, ремонт димовентиляційних каналів та вивезення твердих побутових відходів). Просимо мешканців багатоквартирних будинків звернутися до КП «Богодухівжитло» для укладання індивідуальних договорів на послуги поводження з твердими побутовими відходами.