ПРОЕКТИ РІШЕННЯ ДО СЕСІЇ 23.03.2018

Переглядiв: 111

 

УКРАЇНА

БОГОДУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

ХХІV СЕСІЯ VІI СКЛИКАННЯ

Р І Ш Е НН Я

 

23.03.2018                                          Богодухів                            № ____-VII

 

Про   дотримання Правил  з питань

благоустрою  території населених пунктів

Богодухівської міської ради; забезпечення

в них чистоти і порядку.

 

Заслухавши інформацію Дубинки С.М., начальника КП «Богодухівжитло», враховуючи зауваження депутатів міської ради та пропозиції членів постійної депутатської комісії з питань паливно енергетичного комплексу,комунальної власності будівництва та житлово- комунального господарства, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1.Інформацію  Дубинки С.М., начальника КП «Богодухівжитло» взяти до відома.

2.Начальнику КП «Богодухівжитло» Дубинці С.М.

1.   Підвищити рівень організації роботи з прибирання території міста  від снігових заметів ,ожеледиці, видалення снігу та бурульок на дахах.

2. Забезпечити своєчасний і повний збір та вивезення ТПВ та нечистот.

3. Активізувати проведення профілактичної роз’яснювальної роботи серед населення, власників комерційних структур щодо дотримання правил благоустрою,санітарних норм, розчищення снігу, участі громадян у наведенні порядку за місцем проживання.

4. Посилити контроль за роботою двірників, закріплених за територією багатоквартирних будинків та  заслухати  про їх роботу на виконавчому комітеті.

     5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань паливно-енергетичного комплексу, комунальної власності, будівництву та житлово-комунального господарства (голова Аліксейчик М.В.).

 

МІСЬКИЙ ГОЛОВА                 М. ГОЛУБ

Інформація

про дотримання Правил з питань благоустрою території населених пунктів Богодухівської міської ради; забезпечення в них чистоти і порядку

 

КП «Богодухівжитло» визначає основні напрямки своєї діяльності згідно з Програмою благоустрою територій населених пунктів Богодухівської міської ради, затверджений рішенням виконавчого комітету Богодухівської міської ради та Правилами благоустрою населених пунктів Богодухівської міської ради, затвердженими рішенням VІІІ сесії VІ скликання Богодухівської міської ради від 6 травня 2011 року № 256-VІ (зі змінами: рішення ХVIII сесії VІ скликання від 24 січня 2012 року № 592-VІ, рішення ХХVI сесія VI скликання від 14.12.2012 р. № 1084- VІ, рішення XLІI СЕСІЯ VІ СКЛИКАННЯ від 04.04.2014 р. № 1787- VI), де визначено порядок благоустрою на території міської ради, її санітарний стан, утримання дворових та внутрішньо квартальних територій, проїжджої частини вулиць, доріг, тротуарів, парків, скверів та інше. Згідно з вищезазначеними Правилами управління у сфері благоустрою на території міської ради здійснює Богодухівська міська рада, яка у межах своїх повноважень визначає балансоутримувачів для організації благоустрою та утримання територій об’єктів благоустрою, доріг, об’єктів зовнішнього освітлення, зеленого господарства, кладовищ тощо згідно з виділеними лімітами бюджетних коштів на їх утримання.

При розташуванні на цих об’єктах будівель та споруд торговельного, соціально-культурного, спортивного та іншого призначення їх власники зобов’язані забезпечити належне утримання наданої їм у встановленому порядку земельної ділянки, а також на умовах договору, укладеного з балансоутримувачем, забезпечувати належне утримання іншої закріпленої за ними території (прилеглої території).

Утримання інших територій міської ради здійснюється їх власниками, підприємствами, організаціями, установами різних форм власності, фізичними та юридичними особами відповідно до цих Правил.

Власники і орендарі об’єктів на відведеній і прилеглій територіях зобов’язані проводити роботи щодо їх належного утримання в таких межах:

1. Будинки, включаючи житлові будинки, торговельні зупинкові комплекси, павільйони, інші об’єкти роздрібної торгівлі, побутового обслуговування:

- по довжині – на довжину будинку плюс половина санітарного розриву із сусідніми будинками, у разі відсутності сусідніх будинків – не більш 25 м;

- по ширині – від фасаду будинку до бордюру проїжджої частини, розташованого не далі 50 м від лінії забудови;

- нежилі приміщення в житлових будинках, розташовані в підвалах, цокольних і перших поверхах:

- по довжині – у створі по довжині займаних приміщень з фасадної сторони не більш 10 м у кожний бік, якщо є розрив між сусідніми орендарями (власниками);

- за наявності природних меж (водойми, дороги, стінки, тощо) прибирання здійснюється до цих меж.

2. Гаражі, автостоянки – у межах прилеглої території до 50 м у кожний бік.

3. Промислові об’єкти – відведену і прилеглу території до проїжджої частини магістралі, під’їзні колії підприємства, санітарно-захисні зони промислових об’єктів 1-5 класів санітарної класифікації, а у випадку відсутності забудови санітарно-захисної зони об’єкта – у межах земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, на відстані до 25 м по периметру ділянки.

Відповідальність за належний санітарний стан прилеглої території несуть власники, балансоутримувачі, орендарі. Орендарі несуть відповідальність за належний санітарний стан прилеглої території, якщо ця умова передбачена договором з балансоутримувачем, власником.

Також розроблені Заходи з благоустрою території Богодухівської міської ради та затверджені виконавчим комітетом від 16.03.2017 року, в яких вказані заходи, які повинні виконувати організації, підприємства, установи та інші. Всім суб’єктам різних форм власності вони доведені до відома.

Але не всі мешканці міста та підприємства, організації, установи, орендарі та забудовники будь-якої форми власності, у відомі яких вони знаходяться здійснюють прибирання прилеглих територій. Підприємством неодноразово надавалися їм письмові та усні пропозиції щодо усунення порушення. Також з питання санітарної очистки та благоустрою прилеглих територій протягом 2017 року було здійснено близько 100 рейдів по вулицях міста, мешканцям індивідуальних домоволодінь надано 47 приписів щодо усунення правопорушення з благоустрою території, складено 7 протоколів за порушення ст. 152 КУпАП України. Крім того, мешканцям центральних вулиць міста – Харківської, Шевченка, Пушкіна, Центральної (до Сінянського містка) – надавалися пропозиції-нагадування щодо виконання Правил благоустрою на прилеглій до домоволодінь території.

КП «Богодухівжитло» здійснює:

постійне утримання у чистоті та порядку та у належному стані під’їзних шляхів до житлових, громадських, промислових і виробничих будинків підприємств, організацій і установ усіх форм власності;

забезпечення належного утримання територій в осінньо-зимовий період;

посипання піском тротуарів та пішохідних доріжок у зимовий період;

забезпечення зовнішнього освітлення територій міської ради, дворів, штучного освітлення під’їздів багатоквартирних житлових будинків, своєчасної заміни перегорілих ламп;

щоденне прибирання території в літній період від піску, сміття і бур’янистої рослинності, а в зимовий період від снігу і льоду проїздів, тротуарів та пішохідних доріжок та їхній ремонт;

облаштування, ремонт і очищення відкритих водостоків;

своєчасне санітарне прибирання і очищення зелених зон і насаджень та їхнє технологічне утримання;

облаштування, ремонт і щорічне фарбування огороджень, флагштоків, малих архітектурних форм (фонтанів, устаткування спортивних і дитячих майданчиків, лавок, урн, тощо);

облаштування, полив і прибирання газонів та садіння квітників;

догляд за зеленими насадженнями;

знесення аварійних і сухостійних дерев;

по мірі можливості проводиться ліквідація карантинних рослин на вулицях міста, у парках та скверах, прибережних зонах річки Мерло.

Також прибирання та утримання місць масового перебування людей – підходів до вокзалів, ринків, торговельних зон, прибирання та утримання проїжджої частини по всій ширині доріг, тротуарів, площ, вулиць, парків та скверів, прибережної смуги ставка «Копань» та прибирання проїжджої частини вулиць, площ тощо проводиться планово працівниками КП «Богодухівжитло».

Прибирання організовується відповідно до цих Правил працівниками підприємства щоденно. А саме: косіння трави, вуличне освітлення, санітарне прибирання, збирання сміття та вторинних матеріалів, шляхом своєчасного прибирання територій, встановлення на території, яка обслуговується контейнерів для ТПВ, відповідної ємкості, та своєчасного вивезення вмісту контейнерів. ТПВ збираються в контейнери, які встановлюються на спеціально обладнаних майданчиках згідно з санітарними нормами і правилами. Всього облікових місць для збору твердих побутових відходів 182 шт. На балансі КП «Богодухівжитло» знаходиться 314 контейнерів, з них 47 контейнерів огородженні. Але в місті, все ж таки, існують стихійні звалища, які підприємство планує весною, при більш сприятливих погодних умовах, ліквідувати.

В п.7.5 Правил благоустрою указано, що підприємства, установи, організації, фізичні особи – підприємці та громадяни (власники, балансоутримувачі будівель) зобов’язані укладати договори на вивезення сміття та вторинних матеріалів з спеціалізованими підприємствами, що проводять утилізацію та знешкодження відходів відповідно до діючих галузевих нормативно-правових актів.

Так за 2017 рік всього було надано послуг із збирання та утилізації твердих побутових відходів 4356 абонентам, в тому числі 140 договорів укладено на збирання та вивезення ТПВ з організаціями, установами та підприємствами міста; відкрито 2968 особових рахунків на вивезення ТПВ з мешканцями приватного сектору та ОСББ та 1248 особових рахунків на обслуговування прибудинкової території з мешканцями багатоквартирних будинків. Робота по заключенню договорів на вивезення ТПВ триває, але не всі мешканці розуміють важливість даного питання та не охоче укладають їх.

На сьогодні на підприємстві працює 4 двірника, які обслуговують прилеглу прибудинкову територію загальною площею 12100 кв. м. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 11 травня 2004 року №105 затвердженні Міжгалузеві норми чисельності робітників, щ обслуговують громадські будівлі (будівлі управлінь, конструкторські і проектні організації), згідно яким нормативна чисельність двірників складає 3,7 особи (тобто 4 особи).

У місті щороку виникає потреба у відлові безпритульних тварин, тому підприємством КП «Богодухівжитло» був заключений договір з КП «Центр поводження з тваринами». Але  відлов безпритульних тварин перенесено на квітень місяць цього року. у зв’язку з великою кількістю снігу

Продовжувалась робота з розширення мережі освітлення вулиць. Відновлене освітлення по вулицях Загорулька, 8 Березня, Лозівській, Привокзальній Слобідці, Веселковій, Макаренка, Каразіна, провулків Гоголя, Веденічева та біля ставка «Копань» загальною довжиною 3725 м. Для освітлення даних вулиць було придбано 3450 м/п проводу ASSN 2×16.

Проведено заміну світильників з лампами розжарювання на світлодіодні по вулицях: Заводській – 10 шт, Пушкіна (дитячий майданчик) – 1 шт, Слобожанській-7 шт, Гомолка – 9 шт, Зеленій– 3 шт, Грайворонській -15 шт, Г. Сковороди – 1 шт., Українській – 10 шт, пров. Веденічева – 7 шт, проїзду Дачному– 1 шт., Лозівській– 8 шт., пров. Лозівському – 6 шт., Гімназійному– 7 шт., Козацькій– 3 шт., Зарічній– 7 шт., Молодіжній– 1 шт., Загорулька– 4 шт., вул. Трет’яківській – 15 шт., пров. Трет’яківському – 1 шт., Миру – 6 шт., 8 Мехкорпусу – 3 шт., Вокзальній Набережній – 1 шт., Ломоносова – 3 шт.

Не освітленими залишаються вулиці Садовий Яр, 8 Березня (частково), Веселкова, Привокзальна Слобідка (частково), Гомолко (частково), Молодіжна (часткова), центральне кладовище. Підтримувався робочий стан об’єктів вуличного освітлення і світлофорного обладнання, замінялись лампи, здійснювався демонтаж та ремонт старих світильників. Придбано 206 енергозберігаючий світильник (всього по місту з 1,5 тисячі загальної кількості ламп, 809 – енергозберігаючих), замінено 689 лампочок, з них натрієвих 119, світлодіодних — 314.

В галузі дорожнього господарства виконано:

-ямковий ремонт та поточний (ямковий) ремонт доріг вулиць Троїцька, Українська, Кооперативна, Гр. Сковороди, Спортивна, Чернієнка, Покровська, Загорулька, Чалого, пл. Незалежності, Молодіжна, Богодухівська, Дем’янівська, Охтирська, пров. Український, Кривоносова, Каразіна, Центральний парк (дорога), для чого було придбано асфальтобетонної суміші 313 тон на 2446 кв.м., щебню – 90 тон, ЩПС – 66 тон, бітумної емульсії – 400 кг.

- засипано щебнем та б/в асфальтом 42 тис. кв.м. по вулицях Третяківській, Історичній, Слобожанській, пл. Каразіна та провулку Залиманівському. Всього витрачено 168,0 тон щебню;

- здійснено грейдерування ґрунтових доріг по місту площею 224 тис. кв.м. (вул. Г. Сковороди, Загорулька, 8-го Мехкорпуса, Українська, Дем’янівська, Крупська, Оксенича, Залиманівський, Лозівська, Лозівський, Пісчана, Мічуріна, Колодязьний);

- завершено капітальний ремонт дороги по вул. Заводській.

Утримання зелених насаджень регламентується Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105.

Охорона, утримання, відновлення та видалення зелених насаджень на об’єктах благоустрою, що обліковуються у КП «Богодухівжитло», здійснюється згідно з Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045.

З метою створення безпечних умов для проживання мешканців міста та запобіганню аварійних і надзвичайних ситуацій, утримання об’єктів благоустрою в належному стані в осіннє-зимовий період спилено 79 аварійних дерев, проведено обрізку сухих гілок дерев (63 дерева).

На даний час на чергове засідання виконавчого комітету Богодухівської міської ради розробляються заходи з благоустрою території Богодухівської міської ради на 2018 рік, де заплановано улаштування дитячих, спортивних та інших майданчиків для відпочинку, здійснення профілактичного ремонту історичних пам’ятників, монументів, пам’ятних знаків, придбання дорожніх знаків, нанесення дорожньої розмітки, розширення мережі вуличного освітлення, заміна світильників з лампами розжарювання на натрієві світильники, придбання та встановлення світлофорного обладнання та інше. Також розробляється план озеленення міста, тобто планується висадити близько 150 шт. саджанців дерев та 6000 шт. квітів весною та восени висадити 140 шт. саджанців дерев.

Крім того, заплановано видалення аварійних сухостійних дерев та чагарників, кронування дерев, косіння трави у місті, в тому числі й у центральному парку. В зв’язку з тим, що дерева в центральному парку потребують оновлення, в цьому році планується висадити нові саджанці дерев більш цінних порід.

Також планується улаштування тротуарів в місті:

  • на пл. Незалежності від перехрестя вул. Чернієнка до пл. Соборності;
  • на пл. Соборності від світлофору до Районного будинку культури;
  • по вул. Шевченка від світлофору до повороту на місто Харків та інше.

А також планується розробити проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт та улаштування доріг по вулицях Горького, Охтирській, В.Сахна, тротуару по вул. Пушкіна, проїзд від вул. Охтирської до вул. Шевченка та велодоріжки навколо ставка «Копань».

Проведення земляних робіт з очищення водовідвідних каналів:

-       на перехресті вулиці Центральної та пров. Ударного з улаштуванням підпірної водозахисної стіни по пров. Ударному;

-       від площі Зеленої до р. Мерло;

-       по вул. Шевченка (до магазину «Радуга»);

-       по вул. Ломоносова (від вул. В.Сахна до р. Мерло);

-       від кафе «Імператор» до р. Мерло;

-       від вул. Набережної до р. Мерло;

-       від вул. Лозівської до вул. Гомолка та водовідвідних каналів нагорно-ловчого каналу до р. Мерло.

Протягом зимового періоду під час снігопадів та ожеледиці робітники (двірники, прибиральники) підприємства здійснювали роботи з розчищення та посипання піщано-сольовою сумішшю тротуарів. При необхідності, починаючи з грудня місяця 2017 року по березень місяць 2018 року включно, дороги та тротуари міста оброблялися проти ожеледними матеріалами (ПСС). На вулиці та мікрорайони міста було вивезено 96 тон ПСС, яку було використано для посипки підйомів, спусків та вулиць ручним способом.

В період інтенсивних снігопадів, коли у дводенний термін випала місячна норма опадів (снігу), працівники працювали з 6.00 години ранку до 22.00 години. Для розчищення доріг міста від снігу працювала техніка КП «Богодухівжитло: автогрейдер ДЗК164, навантажувач Т-156 та піскорозкидач МДК ГАЗ 3309. Крім того, була залучена стороння техніка (СФГ «Дручинський і К», СФГ «Лада» та міні-трактор «ЕНЕЙ» Краснокутського МУВГ). Техніка СФГ «Дручинський і К» розчищала дороги в с. Семенів Яр та СТОВ «Богодухівський», а також приймала участь у розчищенні проїжджої частини вулиць міста.

У першу чергу очищалися та оброблялися найбільш небезпечні та основні для руху транспорту ділянки доріг – круті спуски і підйоми, перехрестя вулиць, зупинки громадського транспорту тощо. Робота автогрейдера ДЗК164, навантажувача Т-156 та піскорозкидача МДК ГАЗ 3309 була спланована таким чинам, аби досягти максимальної ефективності, тобто економії паливо-мастильних матеріалів та найбільше охоплення вулиць міста, без «холостого пробігу».

В зв’язку зі складними погодними умовами (кількаденний снігопад) розчищення доріг та тротуарів міста здійснювалося неодноразово. Під час інтенсивного снігопаду техніка працювала по 12-14 годин. У зв’язку з тим, що на навантажувачі Т-156, автогрейдері ДЗК164 працюють по одному водію, а на піскорозкидачу МДК ГАЗ 3309 – два водії, які згідно з правилами техніки безпеки працювали одночасно (тому що в разі поломки техніки або неможливості виїхати із замету, водії самостійно вирішували проблеми, які виникали), то водії аби максимально швидко розчистити вулиці міста від снігу та заметів вимушені були працювати без перерви та вихідних. Для безпосереднього контролю за ходом робіт по очищенню міста від снігу, разом з водіями на комунальній техніці виїжджали і керівники підприємства КП «Богодухівжитло» та заступник міського голови.

Для розчищення тротуарів від снігу та їх посипання було залучено 14 робітників (9 прибиральників, 4 двірника та 1 дорожній робітник), які починали свою роботу від центру міста (місць більшого скупчення людей) та рухалися до окраїн міста, включаючи прибудинкові території багатоквартирних житлових будинків та споруд.

Також вони виконували прибирання території парків, скверів, яке включало такі заходи:

-       загальне прибирання меморіалу, пам’ятнику Т.Г. Шевченку, алей, доріжок між частинами парку, території навколо адміністративних будинків;

-       посипання їх інертними матеріалами;

-       очищення малих архітектурних форм тощо.

З настанням потепління планується провести роботи з очищення водовідвідних каналів, але, у зв’язку з тим, що більшість із них знаходяться на приватній території, відсутня технічна можливість виконати дані роботи. Тому пропонується мешканцям вручну прочистити водовідвідні канали в районі своїх домоволодінь.

Слід зазначити, що при загальній довжині 110 км доріг та близько 20 км тротуарів, було задіяно 3 одиниці техніки, яка перебуває на балансі КП «Богодухівжитло», 3 одиниці техніки, яка була залучена додатково для розчищення снігових заметів під час снігопадів за укладеними договорами та 14 працівників КП «Богодухівжитло». Проте для виконання цих об’ємів робіт, які до того ж ускладнені рельєфом місцевості, вузькою проїжджою частиною тощо, вищезазначеної технічної можливості та людських ресурсів не достатньо.

Тому для очистки від снігу та посипки доріг потрібно додатково залучати техніку у кількості:

  • Піскорозкидач – 1 одиниця;
  • Т-150 з косим відвалом без резинки – 1 одиниця;
  • МТЗ-80 з відвалом, що змінює кут – 1 одиниця.

Для забезпечення своєчасного очищення вулиць міста від снігу на підприємстві існує потреба у сезонному збільшенні кількості працівників, які задіяні безпосередньо у розчищенні снігу ручним способом, до 20 осіб, а також збільшення кількісті водіїв до 10 осіб, для того, щоб установити змінність у їх роботі. Аби розчистити від снігу дороги та вулиці міста та посипати їх піщано-сольовою сумішшю необхідно щонайменше 10 годин роботи техніки після закінчення опадів.

Роботи по очищенню проводилися згідно з графіком черговості з очищення доріг та тротуарів від снігу з урахуванням мінімізації витрат паливо-мастильних матеріалів, а також максимальним охопленням вулиць міста.

Але виникали непередбачувані ситуації, а саме: обмежений під’їзд автомобіля швидкої медичної допомоги, хвороба дитини, під’їзд транспорту для транспортування хворого на гемодіаліз до м. Харків тощо, коли працівники були вимушені відхилятися від роботи за графіком та направляти комунальну техніку для розчищення вулиць та доріг від снігу саме туди, де виникала термінова потреба.

Силами працівників та комунальною технікою КП «Богодухівжитло» з центральної частини міста прибирався та вивозився сніг на місця тимчасового складування. Таким чином, було вивезено близько 300 тон снігу.

Виходячи із вищевикладеного, силами КП «Богодухівжитло» було забезпечено безперебійний рух автотранспорту та пішоходів по вулицям та тротуарах міста. Вважаю, що КП «Богодухівжитло» в межах своєї технічної можливості та наявністю людських ресурсів зі своєю задачею впоралося.

 

 

 

 

Начальник КП «Богодухівжитло                                                     С. М. Дубинка

УКРАЇНА

ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ

БОГОДУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА

 

ХХІV  СЕСІЯ VІІ СКЛИКАННЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

23.03.2018                                                   Богодухів                                      № _______ — VІІ  

 

Про внесення змін до рішення

міської ради від 15.12.2017 року

№ 717 – VII «Про міський бюджет

на 2018 рік» та додатків до нього

із змінами внесеними рішенням

від 16.02.2018 № 787 – VII

(ХХІІІ сесія  VІІ скликання)

 

Відповідно до Бюджетного кодексу України, статті 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні ” Богодухівська міська рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Визначити на 2018 рік:

-  доходи міського бюджету у сумі 26075,586 тис. грн., в тому числі доходи загального фонду міського бюджету  24264,1 тис. грн., з них інша субвенція 7001,6 тис. грн., в т.ч. дошкільна освіта  – 6956,2 тис. грн., утримання клубних закладів – 45,4 тис. грн., доходи спеціального фонду міського бюджету 1811,486 тис. грн., у тому числі бюджету розвитку  500,0 тис. грн. згідно з додатком № 1 до цього рішення;

- видатки міського бюджету у сумі 27959,886тис. грн., в тому числі видатки загального фонду міського бюджету  25151,4 тис. грн., видатки спеціального фонду міського бюджету 2808,486 тис. гривень згідно з додатком № 2 до цього рішення.

- дефіцит загального фонду міського бюджету в сумі 887,3 тис. грн. згідно з додатком 7 до цього рішення;

- дефіцит спеціального фонду міського бюджету в сумі 997,0 тис. грн. згідно з додатком 7 до цього рішення

2.Визначити оборотний залишок бюджетних коштів міського бюджету  у сумі 485,3 грн.

3. Затвердити на 2018 рік міжбюджетні трансферти з міського бюджету згідно з додатком № 3 до цього рішення.

4. Затвердити перелік захищених статей  видатків загального фонду міського бюджету на 2018 рік за їх економічною  структурою:

оплата праці працівників бюджетних установ;

нарахування на заробітну плату;

придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;

забезпечення продуктами харчування;

оплату комунальних послуг та енергоносіїв;

поточні трансферти  населенню.

5. Затвердити у складі видатків міського бюджету кошти на реалізацію місцевих (регіональних) програм у сумі 845,3 тис. грн. згідно з додатком № 4 до цього рішення

6. Відповідно до статей 43 та 73 Бюджетного кодексу України надати право міському голові отримувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України в органах Державної казначейської служби України у Харківській області:

- позики на покриття тимчасових касових розривів міського бюджету, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.

7. Розпоряднику та одержувачам  коштів міського бюджету забезпечити в першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами. Затвердити ліміти споживання

енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань згідно з додатком № 5 до цього рішення.

8. Затвердити на 2018 рік  перелік об’єктів, фінансування яких буде здійснюватися за рахунок коштів бюджету розвитку згідно з додатком № 6 до цього рішення.

9.Установити, що у загальному фонді міського бюджету на 2018 рік до доходів належать надходження, визначені статтею 69 Бюджетного кодексу України.

10. Установити, що джерелами формування спеціального фонду міського бюджету на 2018 рік у частині доходів є надходження, визначені  ст. 69-1 Бюджетного кодексу України.

11. Дозволити  міському голові здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних  коштів міського бюджету на депозитних рахунках.

12. Установити, що розпорядник та одержувачі коштів міського бюджету беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами та планами використання бюджетних коштів, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов’язань минулих років, узятих на облік органами Державної казначейської служби України.

Зобов’язання, взяті розпорядником та одержувачами бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищень повноважень, встановлених рішенням Богодухівської міської ради про міський бюджет, не вважаються бюджетними зобов’язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов’язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов’язань не здійснюються.

За наявності простроченої кредиторської заборгованості із заробітної плати, а також за спожиті комунальні послуги та енергоносії розпорядники бюджетних коштів у межах бюджетних асигнувань за загальним фондом не беруть бюджетні зобов’язання та не здійснюють платежі по інших заходах, пов’язаних з функціонуванням бюджетних установ (крім захищених видатків бюджету), до погашення такої заборгованості.

13. Установити, що керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах та планах використання бюджетних коштів.

14. Установити, що господарські підприємства і організації, які належать до комунальної власності територіальної громади м. Богодухова, або у статутних фондах яких є частка комунальної власності сплачують до загального фонду міського бюджету частину чистого прибутку (доходу) відповідно до порядку і нормативу, які встановлені  рішенням міської ради від 02.06.2017 року №494-VІІ (ХVIII сесія  V скликання).

Частина  чистого прибутку (доходу) сплачується до міського бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2017 році.

Господарські підприємства і організації, які належать до комунальної власності територіальної громади м. Богодухова, або у статутних фондах яких є частка комунальної власності подають розрахунок частини  чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до органів Державної фіскальної служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.

15 Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань бюджету (Григорович П.О.)

16. Додатки № 1-7 до цього рішення є його невід’ємною частиною.  

 

МІСЬКИЙ ГОЛОВА                                                        М.ГОЛУБ

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА  ЗАПИСКА

до проекту рішення міської ради від 23.03.2018 року № _____ –VII про внесення змін до рішення міської ради від 15.12.2018 р. № 717 –VII « Про міський бюджет на 2018 рік» та додатків до нього із змінами

 

На розгляд сесії виноситься питання збільшення дохідної частини міського бюджету на суму 501986 грн. за КБК 41053400 «Субвенція з місцевого бюджету на виконання інвестиційних проектів».

Кошти в сумі 501986 грн. направити КП «Богодухівжитло» на переоснащення мереж зовнішнього освітлення:

с. Семенів Яр вул. Шкільна, Сонячна – 100000 грн.;

м.Богодухів вул. Монастирська, Українська, Віталія Сахна, Привокзальна слобідка, Лозівська,  пров. Лозівський – 401986 грн.  КПК 0107368 «Виконання інвестиційних проектів за рахунок субвенцій з інших бюджетів» КЕКВ 3210 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)»

 

Головний бухгалтер                                  Т.Дереведмедь

 

Додаток № 1

до проекту рішення міської ради

«Про міський бюджет на 2018 рік»

Від 23.03.2018 року № ___ -VII

Доходи Богодухівського міського бюджету на 2018 рік

(грн.)

Спеціальний фонд

Код      Найменування згідно з класифікацією доходів      Всього          Загальний

бюджету                                                           фонд              Всього        в т.ч. бюджет

розвитку

1                                           2                                             3                     4                     5                      6

10000000  Податкові надходження                                       16283000,00    16203500,00       79500,00              0,00

13000000  Рентна плата та плата за використання інших           5000,00           5000,00              0,00                 0,00

природних ресурсів

13010000  Рентна плата за спеціальне використання лісових      5000,00           5000,00              0,00                 0,00

ресурсів

13010200  Рентна плата за спеціальне використання лісових      5000,00           5000,00              0,00                 0,00

ресурсів (крім рентної плати за спеціальне

використання лісових ресурсів в частині деревини,

заготовленої в порядку рубок головного

користування)

14000000  Внутрішні податки на товари та послуги                4178100,00      4178100,00            0,00                 0,00

14020000  Акцизний податок з вироблених в Україні                579000,00        579000,00             0,00                 0,00

підакцизних товарів (продукції)

14021900  Пальне                                                                 579000,00        579000,00             0,00                 0,00

14030000  Акцизний податок з ввезених на митну територію    2191000,00      2191000,00            0,00                 0,00

України підакцизних товарів (продукції)

14031900  Пальне                                                                2191000,00      2191000,00            0,00                 0,00

14040000  Акцизний податок з реалізації суб`єктами               1408100,00      1408100,00            0,00                 0,00

господарювання роздрібної торгівлі підакцизних

товарів

18000000  Місцеві податки                                                  12020400,00    12020400,00           0,00                 0,00

18010000  Податок на майно                                                5753400,00      5753400,00            0,00                 0,00

18010200  Податок на нерухоме майно, відмінне від                 40200,00          40200,00              0,00                 0,00

земельної ділянки, сплачений фізичними

особами, які є власниками об`єктів житлової

нерухомості

18010300  Податок на нерухоме майно, відмінне від                 600000,00        600000,00             0,00                 0,00

земельної ділянки, сплачений фізичними

особами, які є власниками об`єктів нежитлової

нерухомості

18010400  Податок на нерухоме майно, відмінне від                 572000,00        572000,00             0,00                 0,00

земельної ділянки, сплачений юридичними

особами, які є власниками об`єктів нежитлової

нерухомості

18010500  Земельний податок з юридичних осіб                      608000,00        608000,00             0,00                 0,00

18010600  Орендна плата з юридичних осіб                           2422000,00      2422000,00            0,00                 0,00

18010700  Земельний податок з фізичних осіб                          722200,00        722200,00             0,00                 0,00

18010900  Орендна плата з фізичних осіб                                789000,00        789000,00             0,00                 0,00

18050000  Єдиний податок                                                   6267000,00      6267000,00            0,00                 0,00

18050300  Єдиний податок з юридичних осіб                          673000,00        673000,00             0,00                 0,00

18050400  Єдиний податок з фізичних осіб                             4900000,00      4900000,00            0,00                 0,00

 

Спеціальний фонд

Код      Найменування згідно з класифікацією доходів      Всього          Загальний

бюджету                                                           фонд              Всього        в т.ч. бюджет

розвитку

1                                           2                                             3                     4                     5                      6

18050500  Єдиний податок з сільськогосподарських                694000,00        694000,00             0,00                 0,00

товаровиробників, у яких частка

сільськогосподарського товаровиробництва за

попередній податковий (звітний) рік дорівнює або

перевищує 75 відсотків

19000000  Інші податки та збори                                            79500,00             0,00              79500,00              0,00

19010000  Екологічний податок                                              79500,00             0,00              79500,00              0,00

19010100  Надходження від викидів забруднюючих речовин в  27400,00             0,00              27400,00              0,00

атмосферне повітря стаціонарними джерелами

забруднення

19010200  Надходження від скидів забруднюючих речовин       23100,00             0,00              23100,00              0,00

безпосередньо у водні об`єкти

19010300  Надходження від розміщення відходів у спеціально   29000,00             0,00              29000,00              0,00

відведених для цього місцях чи на об`єктах, крім

розміщення окремих видів відходів як вторинної

сировини

20000000  Неподаткові надходження                                     1789000,00      1059000,00        730000,00             0,00

21000000  Доходи від власності та підприємницької                  3000,00           3000,00              0,00                 0,00

діяльності

21080000  Інші надходження                                                   3000,00           3000,00              0,00                 0,00

21081100  Адміністративні штрафи та інші санкції                     3000,00           3000,00              0,00                 0,00

22000000  Адміністративні збори та платежі, доходи від          1053000,00      1053000,00            0,00                 0,00

некомерційної господарської діяльності

22010000  Плата за надання адміністративних послуг             716000,00        716000,00             0,00                 0,00

22012500  Плата за надання інших адміністративних послуг    716000,00        716000,00             0,00                 0,00

22080000  Надходження від орендної плати за користування   105000,00        105000,00             0,00                 0,00

цілісним майновим комплексом та іншим

державним майном

22080400  Надходження від орендної плати за користування   105000,00        105000,00             0,00                 0,00

цілісним майновим комплексом та іншим

майном, що перебуває в комунальній власності

22090000  Державне мито                                                      232000,00        232000,00             0,00                 0,00

22090100  Державне мито, що сплачується за місцем               197000,00        197000,00             0,00                 0,00

розгляду та оформлення документів, у тому числі

за оформлення документів на спадщину і

дарування

22090400  Державне мито, пов`язане з видачею та                    35000,00          35000,00              0,00                 0,00

оформленням закордонних паспортів (посвідок)

та паспортів громадян України

24000000  Інші неподаткові надходження                                 3000,00           3000,00              0,00                 0,00

24060000  Інші надходження                                                   3000,00           3000,00              0,00                 0,00

24060300  Інші надходження                                                   3000,00           3000,00              0,00                 0,00

25000000  Власні надходження бюджетних установ                730000,00            0,00             730000,00             0,00

25010000  Надходження від плати за послуги, що надаються   730000,00            0,00             730000,00             0,00

бюджетними установами згідно із законодавством

25010100  Плата за послуги, що надаються бюджетними         730000,00            0,00             730000,00             0,00

установами згідно з їх основною діяльністю

 

Спеціальний фонд

Код      Найменування згідно з класифікацією доходів      Всього          Загальний

бюджету                                                           фонд              Всього        в т.ч. бюджет

розвитку

1                                           2                                             3                     4                     5                      6

30000000  Доходи від операцій з капіталом                             500000,00            0,00             500000,00        500000,00

33000000  Кошти від продажу землі і нематеріальних активів   500000,00            0,00             500000,00        500000,00

33010000  Кошти від продажу землі                                        500000,00            0,00             500000,00        500000,00

33010100  Кошти від продажу земельних ділянок                    500000,00            0,00             500000,00        500000,00

несільськогосподарського призначення, що

перебувають у державній або комунальній

власності, та земельних ділянок, які знаходяться на

території Автономної Республіки Крим

Разом доходів                                                                     18572000,00    17262500,00      1309500,00        500000,00

40000000  Офіційні трансферти                                             7503586,00      7001600,00        501986,00        501986,00

41000000  Від органів державного управління                        7503586,00      7001600,00        501986,00        501986,00

41050000  Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим        7503586,00      7001600,00        501986,00        501986,00

бюджетам

41053400  Субвенція з місцевого бюджету на виконання           501986,00            0,00             501986,00        501986,00

інвестиційних проектів

41053900  Інші субвенції з місцевого бюджету                        7001600,00      7001600,00            0,00                 0,00

Всього доходів                                                                    26075586,00    24264100,00      1811486,00       1001986,00

Секретар                                                                                                       З.М.Зіньковська

 

 

Додаток № 2

                                                                                                                                                               До проекту  рішення міської ради

                                                                                                                                                               «Про міський бюджет на 2018 рік»

                                                                                                                                                                   Від 23.03.2018 року №___-VII

РОЗПОДІЛ

видатків Богодухівського міського бюджету на 2018 рік

(грн.)

Код          Код          Код       Найменування головного розпорядника,                              Загальний фонд                              Спеціальний фонд      

програмної ТПКВКМБ   ФКВКБ3    відповідального виконавця, бюджетної                                                                                                      

класифікац       /                          програми або напряму видатків                        видатки               з них              видатки                  видатки     з них     видатки                                   з них                       РАЗОМ

ії видатків ТКВКБМС                згідно з типовою відомчою/ТПКВКМБ /                  споживанн                                 розвитку              споживанн розвитку

та            2                                    ТКВКБМС                     Всього          я          оплата    комунальн                   Всього          я   оплата комунальн                               бюджет

кредитуван                                                                                                            праці      і послуги                                    праці і послуги                                                                                                          розвитку

ня місцевих                                                                                                                             та                                            та

бюджетів1                                                                                                                        енергоносі                            енергоносі

ї                                               ї

1            2            3                             4                              5              6              7              8              9             10             11      12           13           14                           15                            16

01           0            0      Апарат (секретаріат) місцевої ради    25151400,00 18952400,00 9887600,00 2392800,00 6199000,00 2808486,00 952500,00    0,00        0,00    1855986,00                                 1728986,00 27959886,00

(Верховної Ради Автономної

Республіки Крим, обласних, Київської

та Севастопольської міських рад,

районних рад і рад міст обласного та

республіканського Автономної

Республіки Крим, районного

значення, селищних, сільс

0          0100          0      Державне управління                     3381300,00 3381300,00 2274000,00  158000,00      0,00       50000,00       0,00    0,00        0,00     50000,00 50000,00                                    3431300,00

0          0150       0111    Організаційне, інформаційно-           3381300,00 3381300,00 2274000,00  158000,00      0,00       50000,00       0,00    0,00        0,00     50000,00 50000,00                                    3431300,00

аналітичне та матеріально-технічне

забезпечення діяльності обласної

ради, районної ради, районної у місті

ради (у разі її створення), міської,

селищної, сільської рад

0          1000          0      Освіта                                       12877000,00 12877000,00 7363600,00 2114200,00     0,00      730000,00 730000,00    0,00        0,00    0,00                                              0,00     13607000,00

0          1010       0910    Надання дошкільної освіти             12154200,00 12154200,00 6771200,00 2114200,00     0,00      730000,00 730000,00    0,00        0,00    0,00                                              0,00     12884200,00

0          1161       0990    Забезпечення діяльності інших          722800,00  722800,00  592400,00      0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           722800,00

закладів у сфері освіти

0          3000          0      Соціальний захист та соціальне          845300,00  845300,00      0,00          0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           845300,00

забезпечення

0          3192       1030    Надання фінансової підтримки           100300,00  100300,00      0,00          0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           100300,00

громадським організаціям ветеранів і

осіб з інвалідністю, діяльність яких

має соціальну спрямованість

0          3210       1050    Організація та проведення                 45000,00    45000,00       0,00          0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           45000,00

громадських робіт

0          3242       1090    Інші заходи у сфері соціального         700000,00  700000,00      0,00          0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           700000,00

захисту і соціального забезпечення

0          4000          0      Культура i мистецтво                      785500,00  785500,00  250000,00  120600,00      0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           785500,00

0          4060       0828    Забезпечення діяльності палаців i       485500,00  485500,00  250000,00  120600,00      0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           485500,00

будинків культури, клубів, центрів

дозвілля та iнших клубних закладів

 

Код          Код          Код       Найменування головного розпорядника,                              Загальний фонд                              Спеціальний фонд      

програмної ТПКВКМБ   ФКВКБ3    відповідального виконавця, бюджетної                                                                                                      

класифікац       /                          програми або напряму видатків                        видатки               з них              видатки                  видатки     з них     видатки                                   з них                       РАЗОМ

ії видатків ТКВКБМС                згідно з типовою відомчою/ТПКВКМБ /                  споживанн                                 розвитку              споживанн розвитку

та            2                                    ТКВКБМС                     Всього          я          оплата    комунальн                   Всього          я   оплата комунальн                               бюджет

кредитуван                                                                                                            праці      і послуги                                    праці і послуги                                                                                                          розвитку

ня місцевих                                                                                                                             та                                            та

бюджетів1                                                                                                                        енергоносі                            енергоносі

ї                                               ї

1            2            3                             4                              5              6              7              8              9             10             11      12           13           14                           15                            16

0          4082       0829    Інші заходи в галузі культури і          300000,00  300000,00      0,00          0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           300000,00

мистецтва

0          6000          0      Житлово-комунальне господарство    4774000,00  75000,00       0,00          0,00     4699000,00  434000,00      0,00    0,00        0,00    434000,00                                                434000,00  5208000,00

0          6030       0620    Організація благоустрою населених   4774000,00  75000,00       0,00          0,00     4699000,00  434000,00      0,00    0,00        0,00    434000,00                                                434000,00  5208000,00

пунктів

0          7000          0      Економічна діяльність                    1500000,00     0,00          0,00          0,00     1500000,00 1404986,00 43000,00     0,00        0,00    1361986,00                                 1244986,00 2904986,00

0          7130       0421    Здійснення заходів із землеустрою          0,00          0,00          0,00          0,00          0,00       50000,00       0,00    0,00        0,00     50000,00 50000,00                                     50000,00

0          7350       0443    Розроблення схем планування та            0,00          0,00          0,00          0,00          0,00      243000,00 43000,00    0,00        0,00    200000,00                                                243000,00  243000,00

забудови територій (містобудівної

документації)

0          7368       0490    Виконання інвестиційних проектів за       0,00          0,00          0,00          0,00          0,00      501986,00      0,00    0,00        0,00    501986,00                                                501986,00  501986,00

рахунок субвенцій з інших бюджетів

0          7370       0490    Реалізація інших заходів щодо               0,00          0,00          0,00          0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                              0,00

соціально-економічного розвитку

територій

0          7461       0456    Утримання та розвиток                   1500000,00     0,00          0,00          0,00     1500000,00      0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                          1500000,00

автомобільних доріг та дорожньої

інфраструктури за рахунок коштів

0          7670       0490    Внески до статутного капіталу              0,00          0,00          0,00          0,00          0,00      610000,00      0,00    0,00        0,00    610000,00                                                450000,00  610000,00

суб`єктів господарювання

0          8000          0      Інша діяльність                                 0,00          0,00          0,00          0,00          0,00      189500,00 179500,00    0,00        0,00    10000,00                                        0,00      189500,00

0          8340       0540    Природоохоронні заходи за рахунок       0,00          0,00          0,00          0,00          0,00      189500,00 179500,00    0,00        0,00    10000,00                                        0,00      189500,00

цільових фондів

0          9000          0      Міжбюджетні трансферти                988300,00  988300,00      0,00          0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           988300,00

0          9770       0180    Інші субвенції з місцевого бюджету    988300,00  988300,00      0,00          0,00          0,00          0,00          0,00    0,00        0,00        0,00    0,00                                           988300,00

0                         0      Усього                                      25151400,00 18952400,00 9887600,00 2392800,00 6199000,00 2808486,00 952500,00    0,00        0,00    1855986,00                                 1728986,00 27959886,00

Секретар                                                                                                                   З.М.Зіньковська

1 Заповнюється у разі прийняття відповідною місцевою радою рішення про застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі.

Структура коду програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів зтверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.12.2014 № 1195 (зі змінами).

2 Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів / Тимчасової класифікації видатків та кредитування для бюджетів місцевого самоврядування, які не застосовують програмно-цільового методу, затвердженої

наказом Міністерства фінансів України від 02.12.2014 № 1195 (зі змінами).

3 Код функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 (зі змінами).

Додаток № 3
до   проекту рішення міської ради
Код бюджету Назва місцевого бюджету адміністративно-територіальної одиниці Субвенція  з районного бюджету Субвенції з міського бюджету
Субвенція загального фонду на: субвенія спеціального фонду на:
на дошкільну освіту утримання клубного закладу  харчування  учнів 1-4 класів, без урахування дітей  пільгового контингунту Компенсацію вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та  віднесені до категорії 1 та 2 50 відсоткове відшкодування досліджень на глікозильований гемоглобін, хворим на інсулінозалежний цукровий діабет придбання антирабічної вакцини та гамаглобуліну, постраждалим від укусів тварин
державний бюджет
районний бюджет 600000 312000 36300 40000
районний бюджет
обласний бюджет
районний бюджет
державний бюджет
районний бюджет
районний бюджет
міський бюджет
міський бюджет
Всього 600000 312000 36300 40000
Секретар ради                 З.М.Зіньковська
Додаток № 4
до проекту  рішення  міської ради
від 23.03.2018 № ____ -VII
Перелік місцевих (регіональних) програм, які фінансуватимуться за рахунок коштів
міського бюджету  у 2018 році1
(тис. грн.)/грн.
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету Найменування
згідно з типовою відомчою/типовою програмною3/тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету
Найменування місцевої (регіональної) програми Загальний фонд Спеціальний фонд Разом загальний та спеціальний фонди
міська рада 845 300,0 0,0 845 300,0
міська рада 845 300,0 0,0 845 300,0
0103241 інші видатки на соціальний захист Комплексна програма соціального захисту населення 700 000,0 700 000,0
103192 фінансова підтримка ветеранських організацій Комплексна програма соціального захисту населення 100 300,0 100 300,0
0,0
103210 програма зайнятості населення організація та проведення громадських робіт 45 000,0 45 000,0
0,0
Всього 845 300,0 0,0 845 300,0
                              Секретар ради                                                                                      З.М.Зіньковська
Додаток № 5
до   проекту  рішення  міської ради
від 23.03.2018 № ____-VII
Ліміти споживання  енергоносіїв у фізичних обсягах -  розпорядникам коштів міського бюджету                                        на   2018 рік
№ п/п У п р а в л і н н я Л і м і т   с п о ж и в а н н я,  в т. ч.
теплопостачання, тис. Гкал водопостачання та водовідведення, тис.м3 електроенергія, тис.кВт/год природний газ, тис.м3 тверде паливо, тонн дрова,                  м3
1. Богодухівська міська рада 0,26 62,20
2. дошкільні начальні заклади: 0,00 3,90 192,30 110,70 70,00 0,00
3. ДНЗ №  3 0,26 20,40 25,00
4. ДНЗ № 5 0,49 32,50 29,30
5. ДНЗ № 6 0,25 20,00 12,90
6. ДНЗ № 7 0,25 24,70 17,10
7. ДНЗ № 8 2,40 68,50 28,50 45,00
8 ДНЗ № 9 0,25 26,20 22,90
9
10 Семено Ярський клуб 1,60 10,35
11
Р А З О М 0,00 4,16 256,10 121,05 70,00 0,00
          Перший заступник голови обласної ради                      Секретар ради З.М.Зіньковська
Додаток № 6
до  проекту  рішення міської ради
від 23.03.2018 № ____ -VII
Перелік об’єктів, видатки на які у 2018  році будуть проводитися за рахунок коштів бюджету розвитку
(тис. грн.)/грн.
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету Найменування
згідно з типовою відомчою/типовою програмною3/тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету
Назва об’єктів відповідно  до проектно- кошторисної документації тощо Загальний обсяг фінансування будівництва Відсоток завершеності  будівництва об’єктів на майбутні роки  Всього видатків на завершення будівництва об’єктів на майбутні роки Разом видатків на поточний рік
Міська рада 1 728 986,0 0,0 0,0 1 728 986,0
міська рада 1 728 986,0 0,0 0,0 1 728 986,0
0106030 організація благоустрою населених пунктів придбання автотехніки 250 000,0 250 000,0
0107130 здійснення заходів із землеустрою виготовлення експертних грошових оцінок земельних ділянок з метою їх продажу 50 000,0 50 000,0
0107350 розробка схем планування та забудови територій (містобудівної документації) генеральний план міста 200 000,0 200 000,0
0106030 організація благоустрою населених пунктів заміна світлофорних об»єктів 184 000,0 184 000,0
0107350 розробка схем планування та забудови територій (містобудівної документації) виготовлення детального плану забудови для будівництва басейну 43 000,0 43 000,0
0100150 Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад придбання оргтехніки 50 000,0 50 000,0
0107670 Внески до статутного капіталу суб`єктів господарювання придбання екскаватора 450 000,0 450 000,0
0107368 Виконання інвестиційних проектів за рахунок субвенцій з інших бюджетів переоснащення мереж зовнішнього освітлення вулиць Шкільна, Сонячна, Монастирська,Українська, В.Сахна, Привокзальна слобідка, Лозівська, пров. Лозівський 501 986,0 501 986,0
Всього 1 728 986,0 0,0 0,0 1 728 986,0
Секретар ради                                           З.М.Зіньковська

Додаток № 7

до  проекту рішення міської ради

«Про міський бюджет на 2018 рік»

Від 23.03.2018 р. № ­_____-VII

Фінансування Богодухівського міського бюджету на 2018 рік

                                                                                                                                                                (грн.)

Спеціальний фонд

Загальний

Код     Найменування згідно з класифікацією фінансування     Всього           фонд                          в т.ч. бюджет

Всього        розвитку

бюджету

1                                               2                                                3                  4                  5                  6

200000    Внутрішнє фінансування                                                   1884300,00      887300,00      997000,00      727000,00

205000    Фінансування за рахунок залишків коштів на рахунках                 0,00              0,00              0,00              0,00

бюджетних установ

205100    На початок періоду                                                           120426,00          0,00          120426,00          0,00

205200    На кінець періоду                                                              120426,00          0,00          120426,00          0,00

208000    Фінансування за рахунок зміни залишків коштів бюджетів        1884300,00      887300,00      997000,00      727000,00

208100    На початок періоду                                                          57018300,00   37343256,00   19675044,00     812053,00

208200    На кінець періоду                                                            55134000,00   36455956,00   18678044,00      85053,00

600000    Фінансування за активними операціями                                1884300,00      887300,00      997000,00      727000,00

602000    Зміни обсягів бюджетних коштів                                         1884300,00      887300,00      997000,00      727000,00

602100    На початок періоду                                                          57138726,00   37343256,00   19795470,00     812053,00

602200    На кінець періоду                                                            55254426,00   36455956,00   18798470,00      85053,00

Секретар                                                                                                       З.М.Зіньковська

 

ПРОЕКТ

                УКРАЇНА

     БОГОДУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА

     ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

   ХХІV  СЕСІЯ VIІ СКЛИКАННЯ

     Р І Ш Е Н Н Я

 

23.03.2018                                        Богодухів                             № ____—VIІ

 

Про звіти постійних комісій

 міської ради   за 2017 рік 

Заслухавши звіти голів  постійних депутатських комісій міської ради відповідно до п.14  ст.47, ч.1 ст.59  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

ВИРІШИЛА:

1.Звіти постійних депутатських комісій міської ради за 2017 рік   взяти до відома (додаються).

2.  Секретарю міської ради розмістити звіти на веб –порталі міської ради  протягом 5 днів  із  дня прийняття рішення.

3. Контроль за  виконанням рішення  покласти на постійну депутатську комісію з  питань регламенту, законності, правопорядку, депутатської  діяльності, етики та  взаємодії з  органами місцевого самоврядування ( голова Векленко В.І.)

 

 МІСЬКИЙ ГОЛОВА                       М. ГОЛУБ

  

ПРОЕКТ

 

УКРАЇНА

БОГОДУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

ХХІV СЕСІЯ VІI СКЛИКАННЯ

Р І Ш Е НН Я

 

23.03.2018                                          Богодухів                            № ____-VII

 

Про прийняття П Р О Г Р А М И

виконання робіт із оцінки запасів питних підземних

вод на водозаборі КП «Богодухіввода» у м.Богодухів,

Харківської області з затвердженням запасів у ДКЗ

України  на 2018-2022 роки

 

 

З метою  організації та координації спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр на основі державних комплексних або цільових програм, міжгалузевих і галузевих планів, проектів, відповідних норм і правил, проведення робіт по геологічному вивченню надр, що виконуються згідно з державними програмами, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада

В И Р І Ш И Л А:

1.  Затвердити прийняття П Р О Г Р А М У виконання робіт із оцінки запасів питних підземних вод на водозаборі КП «Богодухіввода» у м.Богодухів,Харківської області з затвердженням запасів у ДКЗ

України  на 2018-2022 роки.(додається)

 

     2.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань паливно-енергетичного комплексу, комунальної власності, будівництву та житлово-комунального господарства (голова Аліксейчик М.В.).

Міський голова                                         М.ГОЛУБ

 

 

 

                                                           ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                            рішенням    Богодухівської міської ради

                                                            від “___”_________2018   № __-VII

                                                            (      ХХІV  сесія  VII скликання)

                                                                                              

1.       Загальні положення

Геологічне вивчення надр здійснюється з метою одержання даних про геологічну будову надр, процеси, які відбуваються в них, виявлення і оцінки корисних копалин, вивчення закономірностей їх формування і розміщення, з’ясування гірничо-технічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин.

Проведення робіт по геологічному вивченню надр організується та координується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр на основі державних комплексних або цільових програм, міжгалузевих і галузевих планів, проектів, відповідних норм і правил.

Геологічне вивчення надр, передбачене державними програмами, здійснюється, як правило, за рахунок коштів, що відраховуються видобувними підприємствами до державного бюджету за раніше виконані геологорозвідувальні роботи. В окремих випадках геологічне вивчення надр може виконуватись за рахунок прямих видатків державного та місцевих бюджетів.

Органи місцевого самоврядування на місцях сприяють проведенню робіт по геологічному вивченню надр, що виконуються згідно з державними програмами, розробляють та реалізують відповідні територіальні програми.

Програма «Виконання робіт з оцінки запасів питних підземних вод на водозаборі КП «Богодухіввода» у м.Богодухів, Богодухівського району Харківської області з затвердженням запасів у ДКЗ України на 2018-2022 роки (далі — Програма) розроблена на виконання Кодексу України «Про надра» та спрямована на реалізацію державної політики щодо надрокористування та забезпечення населення якісною питною водою.

Розроблення Програми обумовлено потребою приведення нормативно-правової бази у сфері питного водопостачання у відповідність стандартам та вимогам керівних документів України з питань водопостачання та надрокористування.

2. Сучасний стан надрокористування та родовища корисних копалин

 

Надра — це частина земної кори, що розташована під  поверхнею суші та дном водоймищ і простягається  до  глибин,  доступних  для геологічного  вивчення  та  освоєння.

Державний фонд  надр  включає як ділянки    надр,    що використовуються, так і ділянки надр, не залучені до використання, в  тому  числі  континентального  шельфу  і  виключної  (морської) економічної зони.

Родовища корисних  копалин  -  це  нагромадження  мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та  газів,  на дні водоймищ,  які  за  кількістю,  якістю  та  умовами  залягання є придатними для промислового використання.

Усі родовища корисних копалин, у  тому  числі  техногенні,  з запасами,  оціненими  як  промислові,  становлять  Державний  фонд родовищ  корисних  копалин,  а  всі  попередньо  оцінені  родовища корисних копалин — резерв цього фонду.

Державний фонд родовищ корисних копалин є частиною державного фонду надр.

Державний фонд родовищ корисних копалин формується  Державним комітетом України по геології і використанню надр.

Корисні копалини за своїм значенням  поділяються  на  корисні копалини  загальнодержавного  і  місцевого  значення.   Віднесення корисних  копалин  до  корисних  копалин   загальнодержавного   та місцевого значення здійснюється  Кабінетом  Міністрів  України  за поданням Державного комітету України по  геології  і  використанню надр.

Користувачами  надр  можуть  бути  підприємства,    установи, організації, громадяни України, а також іноземні юридичні особи та громадяни.

Надра надаються у користування для:

геологічного вивчення,   в  тому  числі  дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;

видобування корисних  копалин;

будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин,  у тому числі споруд для підземного зберігання нафти,  газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод;

створення геологічних територій та об’єктів, що мають важливе наукове,  культурне,   санітарно-оздоровче    значення    (наукові полігони, геологічні  заповідники,  заказники,  пам’ятки  природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.);

задоволення інших потреб.

Надра надаються у постійне або тимчасове користування.

Постійним визнається  користування  надрами  без  заздалегідь встановленого строку.

Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до п’яти  років)  і  довгостроковим  (до  двадцяти  років).  У   разі необхідності строки тимчасового  користування  надрами  може  бути продовжено.

Перебіг  строку  користування  надрами  починається  з    дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше.

Ліцензування діяльності щодо користування надрами — це єдиний порядок надання спеціальних дозволів  (ліцензій)  на  користування ділянкою надр з відповідною метою.

Спеціальні дозволи (ліцензії) на користування надрами у межах конкретних  ділянок  надаються   спеціалізованим    підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та  економічні  можливості  для користування надрами.

Надання  спеціальних  дозволів  (ліцензій)  на   користування надрами здійснюється після попереднього погодження  з  відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

У  разі  виконання  окремих  видів  робіт,    пов’язаних    з користуванням надрами,  особами,  не  зазначеними  у  спеціальному дозволі  (ліцензії),  відповідальність    за    виконання    умов, передбачених спеціальними дозволами (ліцензіями), несе суб’єкт, що отримав спеціальний дозвіл (ліцензію).

Спеціальні  дозволи  (ліцензії)  на   користування    надрами надаються Державним комітетом України по геології  і  використанню надр  за  погодженням  з  Міністерством   охорони    навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для    геологічного    вивчення,    в    тому    числі    для дослідно промислової    розробки    родовищ    корисних    копалин загальнодержавного значення, надра надаються  у  користування  без надання гірничого відводу  після  одержання  спеціального  дозволу (ліцензії) на геологічне вивчення надр.

Дослідно-промислова  розробка  родовищ    корисних    копалин загальнодержавного значення  здійснюється  з  метою  уточнення  їх окремих  гірничо-геологічних  та    інших    параметрів,    вибору раціональних методів видобування мінеральної сировини на  підставі проекту цих робіт, погодженого з Державним  комітетом  України  по нагляду за охороною праці. Видобуті під  час  дослідно-промислової розробки  корисні  копалини  підлягають  реалізації  у  загальному порядку.

Геологічне вивчення надр здійснюється з метою одержання даних про геологічну будову  надр,  процеси,  які  відбуваються  в  них, виявлення і оцінки корисних копалин, вивчення  закономірностей  їх формування і розміщення,  з’ясування  гірничо-технічних  та  інших умов розробки родовищ корисних копалин  і  використання  надр  для цілей, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин.

Проведення робіт по геологічному вивченню надр  організується та  координується  Державним  комітетом  України  по  геології   і використанню надр на основі  державних  комплексних  або  цільових програм, міжгалузевих і галузевих  планів,  проектів,  відповідних норм і правил.

Геологічне вивчення надр, передбачене державними  програмами, здійснюється, як правило, за  рахунок  коштів,  що  відраховуються видобувними  підприємствами  до  державного  бюджету  за    раніше виконані  геологорозвідувальні  роботи.   В    окремих    випадках геологічне вивчення  надр  може  виконуватись  за  рахунок  прямих видатків державного та місцевих бюджетів.

Місцеві Ради народних депутатів і органи виконавчої влади  на місцях сприяють проведенню робіт по геологічному вивченню надр, що виконуються  згідно  з  державними  програмами,  розробляють    та реалізують відповідні територіальні програми.

Для визначення  промислової цінності родовищ і оцінки запасів корисних копалин по кожному родовищу  встановлюються  кондиції  на мінеральну  сировину,  що  становлять сукупність вимог до якості і кількості корисних  копалин,  гірничо-геологічних  та  інших  умов розробки родовища.

Кондиції на мінеральну сировину розробляються  з  урахуванням раціонального використання всіх корисних копалин, а також  наявних у  них  цінних  компонентів  і  підлягають  експертизі   Державною комісією України по запасах корисних копалин.

Порядок  розробки    кондицій    на    мінеральну    сировину встановлюється Державною  комісією  України  по  запасах корисних копалин.

Запаси корисних копалин розвіданих родовищ,  а  також  запаси корисних копалин, додатково розвіданих у процесі розробки родовищ, підлягають експертизі та оцінюються Державною комісією України  по запасах  корисних  копалин  у  порядку,  встановленому   Кабінетом Міністрів України.

Ділянка надр КП «Богодухіввода» в адміністративному відношенні розташована на території Богодухівської міської ради, разом з селами Семенів Яр, Мусійки , Москаленки , Паляничники Богодухівського району Харківської області.

Безпосередньо водозабірні свердловини розташовані на території міста Богодухів і села Семенів Яр.

Водозабір складається з 13-ти діючих експлуатаційних свердловин глибиною 95,0-870,0 м , які обладнані на водоносний горизонт у відкладах бучацької та канівської світи та водоносний комплекс у альб-сеноманських відкладах.

Експлуатація підземних вод здійснюється з метою забезпечення централізованого господарсько-питного водопостачання населення та підприємств , що розташовані на території міської ради.

У 2009-2017 роках загальний водовідбір коливався в межах 589,04-733,70 м3/добу.

Перспективна потреба в підземних водах для КП « Богодухіввода» Богодухівської міської ради згідно з дозволом на спеціальне водокористування  складає 1772,14 м3/добу або 591,389 тис.м3/рік.

У зв’язку з отриманням спеціального дозволу на користування надрами № 4863 від 04 жовтня 2017 року та на виконання умов Угоди № 4863 від 04 жовтня 2017 року між КП «Богодухіввода» та Державною службою геології та надр України про користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин потрібно провести геолого-економічну оцінку запасів питних підземних вод.

3. Мета та основні завдання Програми

 

Геолого-економічна оцінка запасів питних підземних вод водоносного горизонту у відкладах бучацької та канівської світи та водоносного комплексу у альб-сеноманських відкладах на водозаборі КП «Богодухіввода» і затвердження їх в ДКЗ України за промисловими категоріями.

4. Напрями реалізації Програми

 

Виконання Програми здійснюється за такими основними напрямами:

  1. Розробка проектно-кошторисної документації на геологічне вивчення в т.ч. дослідно-прмислову експлуатацію підземних вод;
  2. Проведення комплексу геологорозвідувальних робіт;
  3. Проведення дослідно-промислової розробки;
  4. Проведення лабораторних робіт: хімічні аналізи проб води, спектральні аналізи проб ґрунтів;
  5. Проведення камеральних робіт: складання геологічного звіту, підготовки матеріалів і складання ТЕО;
  6. Затвердження запасів корисних копалин у ДКЗ України.

Для реалізації Програми необхідне нормативно-правове та науково-технічне та фінансове забезпечення, здійснення органами місцевого самоврядування та КП «Богодухіввода» основних завдань (додаються), передбачених цією Програмою.

Науково-технічне забезпечення Програми включає розроблення проектно-кошторисної документації на геологічне вивчення та проведення геологічного вивчення надр ділянки водозабору КП «Богодухіввода».

                5. Етапи реалізації Програми

 

Програма розрахована до 2022 року і виконуватиметься в два етапи.

На першому етапі (2018-2022 рр.) передбачається:

-                      Розробка проектно-кошторисної документації на геологічне вивчення в т.ч. дослідно-прмислову експлуатацію підземних вод;

-                      Проведення комплексу геологорозвідувальних робіт;

-                      Проведення дослідно-промислової розробки;

-                      Проведення лабораторних робіт: хімічні аналізи проб води, спектральні аналізи проб ґрунтів;

На другому етапі (2021-2022 рр.) передбачається:

-                      Проведення камеральних робіт: складання геологічного звіту, підготовки матеріалів і складання ТЕО;

-                      Затвердження запасів корисних копалин у ДКЗ України.

 

  1. 6.       Механізм реалізації Програми

 

6.1. Організаційне забезпечення реалізації Програми

 

 Організацією виконання Програми відповідно до своїх повноважень здійснює КП «Богодухіввода» як надрокористувача.

Безпосереднє виконання Програми здійснюється спеціалізованими організаціями за господарськими договорами з КП «Богодухіввода».

Контроль виконання програми здійснюється Держгеонадра України та виконавчим комітетом Богодухівської міської ради.

 

6.2. Фінансове забезпечення Програми

 

Фінансування Програми здійснюється за рахунок:

-                                коштів місцевого бюджету (з урахуванням заходів, які фінансуються в рамках програми і проектів, що реалізуються);

-                                коштів КП «Богодухіввода», в порядку, установленому законодавством;

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього становить — 645,67 тис.  грн.

В тому числі по роках:

Перший етап  (2018 — 2020 рр.) всього – 454,83 тис. грн.

Наступні етапи (2021-2022 рр.) всього – 190,84 тис. грн.

          

Орієнтовні обсяги фінансового забезпечення

до програми Богодухівської міської ради  «Виконання робіт з оцінки запасів питних підземних вод на водозаборі КП «Богодухіввода» у м.Богодухів, Богодухівського району Харківської області з затвердженням запасів у ДКЗ України » на 2018-2022 роки.

 

Найменування показника

Джерела фінансування

Прогнозний обсяг фінансування ресурсів для виконання завдань, тис.грн.

Усього тис.грн.

перший етап

другий етап

2018

2019

2020

2021-2022

2021-2022

1

2

3

4

5

6

7

8

1. Розробка проекту на геологічне вивчення і дослідно-промислову експлуатацію підземних вод

Супровід узгодження

Міський бюджет

39.51

39.51

-

-

-

-

2.Еколого-гідрологічне обстеження водозабору та суміжної території в межах зон санітарної охорони з відбором проб ґрунтів та води

Міський бюджет

9.44

9.44

-

-

-

-

3.Контрольні заміри дебіту та рівнів , відбір проб води

 

(інспектування режимних спостережень )

( 3 дн * 2 чол* 6 етап)

Міський бюджет

40.44

40.44

-

-

-

-

4.Заміри рівнів та дебіту , відбір проб води під час дослідно-фільтраційних робіт

Міський бюджет

121.32

-

121.32

-

-

-

5.Хімічні аналізи проб води, у т. ч.

 

      6. за стандартним переліком

Міський бюджет

Кошти підприємства

80.0

16,0

-

3,2

20.0

3,2

20.0

3,2

40.0

6,4

-

-

9. за спеціальним переліком

 

(ДержСанПін 2.2.4-171-10)

Міський бюджет

 135.0

-

45.0

45.0

45.0

-

10.Спектральний аналіз ґрунтів

Міський бюджет

2.86

-

-

-

2.86

-

11. Збір , аналіз та обробка матеріалів взаємодіючих водозаборів

Міський бюджет

10.26

-

-

-

10.26

-

12. Камеральна обробка результатів дослідно- фільтраційних робіт

Міський бюджет

71.82

-

-

-

-

71.82

13. Камеральна обробка режимних спостережень за динамікою та хімічним складом підземних вод

Міський бюджет

 

10.26

-

-

-

-

10.26

14.Гідрогеологічне обґрунтування та оцінка експлуатаційних запасів підземних вод ( підрахунок запасів підземних вод , санітарно-екологічне обґрунтування експлуатації водозабору та прогноз якості води на розрахунковий період експлуатації).

Міський бюджет

 

46.17

-

-

-

-

46.17

15. Побудова карт , розрізів, графіків

Міський бюджет

15.39

-

-

-

-

15.39

16. Складання звіту (текст, текстові додатки). Складання ТЕО експлуатації водозабору

Міський бюджет

 

30.78

-

-

-

-

30.78

17. Супровід та захист звіту в ДКЗ України. Здача звіту у ДНВП Геоінформ

Міський бюджет

 

16.42

-

-

-

-

16.42

Разом без ПДВ 

645.67

92,59

189.52

148,85

104.52

190,84

 

7. Контроль за виконанням Програми

 

                Контроль за виконанням цієї Програми здійснює виконавчий комітет Богодухівської міської ради.

Громадський контроль за ходом реалізації Програми здійснюється відповідно до Кодексу України «Про надра».

Контроль за використанням коштів, спрямованих на реалізацію заходів Програми, здійснюється відповідно до законодавства.

 

8. Очікувані результати від реалізації Програми

 

    Виконання Програми дасть можливість забезпечити:

-                            реалізацію державної політики у сфері видобутку корисних копалин, надрокористування та питного водопостачання;

-                            приведення нормативно-правової бази у сфері питного водопостачання у відповідність стандартам та вимогам керівних документів України з питань водопостачання та вимог щодо ліцензованої діяльності;

-                            охорону і раціональне використання джерел питного водопостачання та поступове їх відновлення;

 

           10. Ступінь досягнення очікуваних результатів

 

Оцінка результативності реалізації Програми – це визначення можливого ступеня досягнення очікуваних результатів.

Очікувані результати оцінюються за Показниками моніторингу, з урахуванням майбутніх змін з видобутку та реалізації питної води, у разі виконання запланованих Програмою заходів.

Директор КП «Богодухіввода»                         В.В.Слесарев

     ПРОЕКТ

УКРАЇНА

БОГОДУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

XXІV СЕСІЯ VIІ СКЛИКАННЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

16.02.2018                                             Богодухів                                  №  ______- VIІ

 

Про затвердження Положення про надання

одноразової грошової допомоги

мешканцям територіальної

громади Богодухівської міської ради

 

З метою забезпечення реалізації державної соціальної політики та оперативного вирішення питань, спрямованих на посилення соціального захисту населення, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Положення про надання одноразової грошової допомоги мешканцям територіальної громади Богодухівської міської ради (додаток 1).

2. Затвердити склад комісії з надання одноразової грошової допомоги мешканцям територіальної громади Богодухівської міської ради (додаток 2).

3. Рішення виконавчого комітету Богодухівської міської ради від 22.12.2015 №24 «Про затвердження Положення про надання матеріальної допомоги мешканцям територіальної громади Богодухівської міської ради» (зі змінами від 29.01.2016 №8, 18.02.2016 №36)  вважати таким, що втратило чинність.

4. Рішення набуває чинності з  дня прийняття.

5. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови Мальовану О.А. та голів постійних депутатських комісій.

 

Міський голова                                         М.ГОЛУБ

 Додаток 1

затверджено рішенням

Богодухівської міської ради

________2018 № ______-VII

(XXIV сесія VII скликання)

 

ПОЛОЖЕННЯ

про порядок надання одноразової грошової допомоги мешканцям

територіальної громади Богодухівської міської ради

за рахунок коштів міського бюджету

 

1. Це Положення визначає порядок надання одноразової грошової допомоги мешканцям територіальної громади Богодухівської міської ради, які опинилися у складних життєвих умовах.

2. Одноразова грошова допомога надається жителям територіальної громади Богодухівської міської ради, які опинилися в складних життєвих умовах внаслідок пожежі  , стихійного лиха     хвороби та самостійно не можуть забезпечити фінансування ліквідації наслідків виниклих обставин.

3. Складні життєві умови — умови, які об’єктивно порушують життєдіяльність особи, виникли з незалежних від неї причин і які вона не може подолати самостійно.

4. Допомога надається одноразово на календарний рік у безготівковій формі громадянам, які зареєстровані та проживають на території Богодухівської міської ради  більше шести місяців. Одноразова грошова допомога надається одному з членів сім’ї. До складу сім’ї належать особи, які спільно проживають і пов’язані спільним побутом.

5. Питання щодо надання матеріальної допомоги розглядається комісією з надання матеріальної допомоги мешканцям територіальної громади Богодухівської міської ради (далі — Комісія).

6. Одноразова грошова допомога на лікування надається, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім’ї за попередні шість місяців, що передують місяцю звернення за матеріальною допомогою, не перевищує 3-х прожиткових мінімумів для працездатних осіб на кожного члена сім’ї,   встановлений Законом України «Про державний бюджет України» на 1 січня відповідного бюджетного періоду.

7. Розміри  одноразової грошової допомоги:

1) Знищення або пошкодження житла (крім господарських будівель та споруд) пожежею або стихійним лихом до п’яти мінімальних заробітних плат.

2) Онкологічні захворювання – до однієї мінімальної заробітної плати.

3) Післяоперативне лікування – до 50% однієї мінімальної заробітної плати.

4) Важка тривала хвороба у стаціонарних відділеннях  лікувальних закладів — до 30% однієї мінімальної заробітної плати.

8. У виключних випадках, не передбачених Положенням, виконавчий комітет може звернутися до міської ради для виділення додаткових коштів з бюджету для надання грошової допомоги.

9. Для отримання  одноразової грошової допомоги мешканці

територіальної громади повинні подати до міської   такі документи:

1) Заяву     встановленого зразка (додаток 1).

2) Акт обстеження матеріально-побутових умов встановленого зразка, складений депутатом Богодухівської міської ради   (додаток 2).

3) Копія паспорта із сторінкою   про реєстрацію місця проживання

4) Копія ідентифікаційного коду.

5) Оригінал довідки про склад сім’ї.

6) Оригінал довідки про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, працездатних осіб, які зареєстровані і проживають разом із заявником.

7) Виписка із медичної карти із зазначенням точного діагнозу та рекомендаціями лікарів.

8) Інформаційна довідка  про установи(банки), де буде отримана одноразова грошова допомога.

9) Інші документи (акт про пожежу, стихійне лихо).

 

10. Фінансування видатків на надання одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок бюджетних коштів, передбачених у міському бюджеті на відповідний рік, у межах помісячного розпису асигнувань.

12. На підставі протоколу засідання Комісії, підготовлений    проект рішення виконавчого комітету Богодухівської міської ради передається на затвердження    виконавчому комітету.

13. Рішення виконавчого комітету є підставою для виплати (відмови) одноразової грошової допомоги мешканцям територіальної громади міста, які опинилися в скрутному життєвому становищі.

14. Підставою для відмови в наданні одноразової грошової допомоги є:

- особиста відмова заявника від отримання одноразової грошової допомоги;

- надання неповного пакету документів;

- якщо працездатний заявник не працює більше ніж 6 місяців,(крім втрати працездатності по хворобі) не проходить військову службу, не навчається, не знаходиться на обліку у центрі зайнятості;

- перевищення середньомісячного доходу, понад 3-х прожиткових мінімумів для працездатних осіб, на кожного члена сім’ї, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» відповідного бюджетного періоду;

- у зв’язку зі смертю особи, яка потребує одноразової грошової  допомоги.

15. Громадяни, які звернулися за одноразовою грошовою допомогою, несуть відповідальність за достовірність наданих даних.

 

Додаток 2 до рішенням

Богодухівської міської ради

________2018 № ______-VII

(XXIV сесія VII скликання)

 

СКЛАД

комісії з надання одноразової грошової допомоги мешканцям

територіальної громади Богодухівської міської ради

 

Голова комісії:1. Мальована Ольга Анатоліївна - заступник Богодухівського міського голови;
Секретар комісії:2. Міщенко Ольга Миколаївна  - провідний спеціаліст апарату міської ради;
Члени комісії:3. Дереведмедь Тамара Володимирівна  - головний бухгалтер централізованої бухгалтерії міської ради;
4. Тур Зінаїда Олексіївна - Почесний громадянин міста Богодухова (за згодою);
5. Тюріна Тетяна Володимирівна - пенсіонер (за згодою);
6. Стеріоні Лариса Анатоліївна - член виконавчого комітету;
7. Григорович Павло Олександрович - депутат міської ради, голова комісії з питань бюджету;
8. Аліксейчик Михайло Васильович - провідний спеціаліст апарату міської ради;
9. Прошутя Віталій Васильович - головний лікар КЗОЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Богодухівського району» (за згодою)

 

 

Секретар міської ради                                   З.ЗІНЬКОВСЬКА

 

Додаток 1

до Положення про порядок надання одноразової грошової допомоги

мешканцям територіальної громади Богодухівської міської ради   за рахунок коштів міського бюджету

 

              Міському голові

      Голубу М.В.

       ________________________________________

(Прізвище, ім’я та по-батькові)

                                                                                         _____________________________________________________________

          _____________________________________________________________

(адреса)

                                                                                        _____________________________________________________________

                             _________________________________________

(телефон,)

 

З А Я В А

В зв’язку зі скрутним матеріальним становищем, викликаним __________________

______________________________________________________________________________

прошу Вас надати матеріальну допомогу на ________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

 

Маю повнолітніх дітей:

1._____________________________________________________________________

(Прізвище, ім’я та по-батькові, рік народження,   адреса проживання)

 2.______________________________________________________________________

(Прізвище, ім’я та по-батькові, рік народження,  адреса проживання)

3._____________________________________________________________________

 (Прізвище, ім’я та по-батькові, рік народження,  адреса проживання)

 

            Я,  даю згоду на використання моїх даних згідно із Законом України    “ Про захист персональних даних” про сім’ю, доходи, власність та майно, що необхідні для отримання матеріальної допомоги та оприлюднення мого діагнозу.

 Мене попереджено про те ,що я несу відповідальність за достовірність наданих даних.  

______________                                                                                                 _____________

(Дата)                                                                                                                        (Підпис)

Необхідні документи додаються:

1.Акт обстеження матеріально-побутових умов встановленого зразка, складений депутатом Богодухівської міської ради   .

2.Копія паспорта із сторінкою   про реєстрацію місця проживання

3.Копія ідентифікаційного коду.

4.Оригінал довідки про склад сім’ї.

5.Оригінал довідки про доходи за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, працездатних осіб, які зареєстровані і проживають разом із заявником.

6.Виписка із медичної карти із зазначенням точного діагнозу та рекомендаціями лікарів.

7.Інформаційна довідка  про установи(банки), де буде отримана одноразова грошова допомога.

8.Інші документи (акт про пожежу, стихійне лихо).

 

Додаток 2

до Положення про порядок надання одноразової грошової допомоги

мешканцям територіальної громади Богодухівської міської ради   за рахунок коштів міського бюджету

А К Т

обстеження матеріально — побутових умов

 

Прізвище, ім’я, по батькові заявника  :
Обстеження проведено за адресою:

(повна  домашня адреса)

Умови проживання ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Майно,що перебуває у користуванні  (квартира, будинок, земельні ділянки (паї), автотранспорт)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Особи, які зареєстровані та проживають разом із заявником:

 

Прізвище, ім’я, по батькові

Родинні   відносини

 Доходи:

Середньомісячна заробітна плата________________

 

Середньомісячний розмір пенсії __________________

 

Розмір  грошової  допомоги за останній  календарний рік ____________________________

 

Відомості про субсидію: субсидію__________________________________________________________
Відомості про пільги:______________________________________________________________

 

Місячний сукупний дохід сімї ____________________________________________________

 

 

Я , ______________________________ своїм підписом, підтверджую ,що викладені вище дані та інформація повністю відповідають дійсності  ______________________________

                                                                                             (Підпис заявника)

 Депутат міської ради