Інформує прес-служба виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України

5 етапів отримання допомоги за лікарняними

Допомога по тимчасовій втраті працездатності надається Фондом соціального страхування України у разі настання страхового випадку у період роботи та повністю або частково компенсує втрачений за період хвороби заробіток. Фонд здійснює фінансування, починаючи з шостого дня непрацездатності й до відновлення здоров’я або встановлення інвалідності. Перші п’ять днів фінансуються за рахунок коштів роботодавця.

Право на допомогу по тимчасовій непрацездатності (компенсація втраченого заробітку за лікарняними листками) виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), а її розмір залежить від тривалості страхового стажу та складає від 50% до 100% середньої заробітної плати особи.

Порядок отримання матеріального забезпечення:

1. Отриманий у закладі охорони здоров’я листок непрацездатності працівник передає до уповноваженої особи на підприємстві (кадровика, табельника або бухгалтера) для заповнення зворотної сторони листка непрацездатності (визначення страхового стажу застрахованої особи та кількості днів, за які буде надаватись матеріальне забезпечення).

2. Листок непрацездатності передається на розгляд до Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації (приймається рішення щодо надання матеріального забезпечення).

3. Бухгалтерія страхувальника (роботодавця) розраховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок для отримання фінансування від робочого органу виконавчої дирекції Фонду.

4. Страхувальник подає заяву-розрахунок до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем обліку, на її підставі здійснюється фінансування шляхом перерахування Фондом заявлених коштів на спеціальний рахунок страхувальника. Заява-розрахунок може бути подана в електронному вигляді.

5. Страхувальник виплачує матеріальне забезпечення застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Затверджено новий порядок розслідування нещасних випадків на виробництві

Рішенням Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 затверджено нову редакцію порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві. Документом удосконалено процедуру проведення розслідувань та ведення обліку нещасних випадків і професійних захворювань, що сталися з працівниками на підприємствах незалежно від форми власності.

Дія порядку поширюється, серед іншого, на осіб, які працюють на умовах цивільно-правового договору або на інших підставах, передбачених законом, фізичних осіб-підприємців та ін.

Зокрема, порядком передбачено визначення вимог до санітарно-гігієнічних умов праці, спрощення процедури оформлення документів, що пов’язують нещасний випадок чи захворювання із професійною діяльністю, встановлення строку давності для розслідування нещасних випадків на виробництві тощо.

У Фонді пройшла нарада щодо результатів контролю за обґрунтованістю видачі лікарняних

В.о. директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Сергій Нестеров провів селекторну нараду щодо аналізу результатів заходів із контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності. У заході взяли участь заступники начальників профільних управлінь виконавчої дирекції Фонду, а також керівники і фахівці робочих органів в областях та місті Києві.

Як наголосив Сергій Нестеров, моніторинг та аналіз виданих і продовжених листків непрацездатності здійснюється по всім регіонам України з метою ефективного контролю за видатками Фонду на матеріальне забезпечення, упередження нецільового використання коштів і виявлення фальсифікованих листків. За його словами, для збільшення ефективності з 01.04.2019 в робочих органах виконавчої дирекції Фонду збільшена чисельність фахівців, які безпосередньо проводять перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності.

За підсумками березня 2019 року ефективна реалізація заходів із контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності дозволила скоротити або залишити на попередньому рівні видатки на допомогу по тимчасовій втраті працездатності по 18 регіонам. Про це під час наради повідомила заступник начальника управління страхових виплат та матеріального забезпечення виконавчої дирекції ФССУ Ганна Харченко.

Заступник начальника управління профілактики страхових випадків виконавчої дирекції ФССУ Марина Біляєва акцентувала увагу на чіткому дотриманні ризикоорієнтованих підходів при плануванні перевірок закладів охорони здоров’я. Зокрема, перевірка може бути ініційована у разі стрімкого зростання кількості виданих листків непрацездатності порівняно з попередніми періодами.

Начальники управлінь виконавчої дирекції Фонду в областях та місті Києві проінформували щодо даних моніторингу виданих (продовжених) листків непрацездатності, а також впроваджених заходів по контролю та їх результатів.