Інформує Фонд соціального страхування України

При скороченні декретної відпустки розмір допомоги по вагітності та пологах перераховується

Кожна працююча жінка, яка готується стати матір’ю, отримує від Фонду соціального страхування України допомогу по вагітності та пологах.

Ця виплата здійснюється Фондом у розмірі 100% середнього заробітку особи за кожен день фактичного перебування у декретній відпустці. У загальних випадках така відпустка триває 126 календарних днів – 70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів. Відповідний листок непрацездатності видається з 30 тижнів вагітності.

Водночас, працівниця має право самостійно прийняти рішення щодо дати виходу у відпустку по вагітності та пологах, яка може не співпадати із датою видачі лікарняного. У такому випадку матеріальне забезпечення від Фонду надається за кожен день фактичного перебування жінки у відпустці, а не за час тривалості листка непрацездатності.

Сума допомоги по вагітності та пологах обчислюється шляхом множення суми середньоденної заробітної плати на кількість днів перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами. Приклад розрахунку:

(5 000 грн (заробітна плата застрахованої особи) * 12 місяців) / 365 календарних днів * 126 календарних днів = сума допомоги по вагітності та пологах від ФССУ складе 20 712,3 гривень.

При цьому, тривалість страхового стажу не вливає на розмір допомоги. Виключенням є особи, які упродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку мали стаж менше 6 місяців – розмір допомоги для них розраховується, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.

Також за рахунок коштів Фонду соціального страхування України додатково до основного оплачується листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, якщо в особи народжується двоє та більше малюків, виникають ускладнення під час пологів чи в післяпологовому періоді, або в разі передчасних пологів.

У разі вагітності та пологів жінок, віднесених до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, листок непрацездатності видається та оплачується Фондом з 27 тижнів вагітності тривалістю 180 календарних днів (90 днів до передбачуваного дня пологів і 90 днів після пологів).

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України