Енергоефективна модернізація Харківщини в дії

Голова Харківської обласної ради, президент Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області Сергій Чернов взяв участь у навчальному семінарі-практикумі «Реалізація проєктів з енергозбереження та енергоефективної модернізації приміщень комунальної форми власності», який відбувся у Держпромі.

У роботі семінару також взяли участь: експерт Міжнародної торгової палати «ICC» Максим Швайдак; представник Асоціації енергосервісних компаній України Андрій Чубатенко; провідний експерт будівельний, аудитор енергетичної ефективності будівель та аудитор із сертифікації систем енергетичного менеджменту Володимир Заїка; перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації Микола Тітов; керуючий справами виконавчого апарату Харківської обласної ради Сергій Клименко; профільні заступники голів місцевих рад, ОТГ, міст та селищ які є районними центрами, енергоменеджери.

Для обговорення учасникам семінару були запропоновані теми впровадження регіональної політики сталого енергетичного розвитку; профільні заклади вищої освіти як платформа для підготовки кваліфікованих фахівців у сфері енергоефективності. Присутні торкнулись і деяких практичних питань виконання законодавства України щодо енергозбереження та енергоефективності об’єктів комунальної форми власності. Також під час заходу керівники ОТГ обмінювались практичним досвідом щодо використання альтернативних джерел енергії (сонячної) у громадах й успішною реалізацією заходів з енергоефективності та енергозбереження в рамках Проєкту ЄС «Угода мерів – Схід» в Україні.

Звертаючись до присутніх, Сергій Чернов наголосив, що рівень енергоємності української економіки у три-чотири рази перевищує відповідний середній показник країн Європейського Союзу. Значне зростання цін на енергоносії протягом останніх років лягає тягарем на споживачів та спонукає їх до заощадження енергії.

«Безумовно, в Україні було започатковано низку реформ у сфері енергоефективності, проведення яких є нагальною необхідністю та диктується наближенням до ЄС. Усі реформи активно підтримуються на регіональному рівні, – підкреслив голова обласної ради. – Запроваджено ряд фінансових інструментів у цій сфері, починаючи від «теплих кредитів» до енергосервісу та інших механізмів».

На переконання Сергія Чернова, підтримка місцевої влади стимулює населення та ОСББ впроваджувати більш комплексні енергоефективні заходи. Зокрема, з 2016 року в області реалізуються дві обласні програми, відповідно до яких з обласного бюджету за кредитами фізичних осіб додатково відшкодовується 15% річної ставки, за кредитами ОСББ та ЖБК – 20% тіла кредиту.

«За час дії цих програм з обласного бюджету отримали відшкодування понад дві тисячі мешканців Харківщини та майже 80 ОСББ і ЖБК на загальну суму біля 7 млн грн», – наголосив він.

Окрім того, завдячуючи реформі децентралізації місцеві громади теж отримали додаткові фінансові ресурси, які вони інвестують через місцеві програми в проєкти у сфері енергоефективності. Але, на думку голови обласної ради, більш потужним фінансовим інструментом у впроваджені енергоефективних заходів у житловому секторі стане Фонд енергоефективності.

«18 громад Харківщини отримають ще більше можливостей скористатися інструментами стимулювання енергозбереження та підтримки заходів, спрямованих на підвищення рівня енергетичної ефективності будівель у своїх громадах, підписавши Меморандум про співпрацю для стимулювання енергоефективних заходів Фондом енергоефективності. Метою меморандуму є налагодження співпраці та консолідація зусиль міст та Фонду, спрямованих на підтримку ініціатив щодо енергоефективності», – на завершення акцентував Сергій Чернов.

Джерело інформації: сайт Харківської обласної ради